Dom pasywny – dlaczego coraz więcej osób przekonuje się, że to najlepsze rozwiązanie na trudne czasy!? Zacznijmy po kolei…
Co to jest dom pasywny – główne zasady
Ograniczenie strat energii – proste, choć wciąż nie jest powszechne!
Podstawowe zasady konstruowania budynków w najwyższych standardach energetycznych są niezmiernie proste. Bez względu na funkcję obiektu, kubaturę czy technologię wykonania, zawsze należy zadbać o to, aby straty przez jego wszystkie przegrody były jak najniższe.
Ma to oczywiście swoje granice. Dotyczą one zarówno minimalnych, jak i maksymalnych parametrów oraz wymagań, stawianych poszczególnym komponentom czy systemom, które wykorzystujemy w budynkach pasywnych.
Wspominane granice, wynikają z aspektów ekonomicznych, higienicznych i zagwarantowania braku problemów z fizyką budowli, a tym samym zapewnienia, charakterystycznej dla tych budynków „dożywotniej” trwałości – bez kosztownych modernizacji w trakcie całej eksploatacji.
Tego nie można powiedzieć o obiektach wciąż realizowanych w „tradycyjny” sposób.
Badanie kamerą termowizyjną, zdjęcie – Akademia Zdrowego Budownictwa
Szczelność powietrzna – nikt nie zwraca na to uwagi, co jest ogromnym błędem!
Samo ograniczenie strat energii przez przegrody do minimum to zdecydowanie za mało i może niewiele wnieść do bilansu energetycznego naszego budynku!
Kolejnym niezbędnym rozwiązaniem jest zapewnienie w nim jak najlepszej szczelności powietrznej. Dopiero to działanie zwiększy efektywność i zasadność zredukowanych już strat w przegrodach.
Ale to nie koniec korzyści.
Wysoka szczelność powietrzna budynku na wymaganym dla tego standardu poziomie przynajmniej ≤ 0,60 1/h (krotności wymiany powietrza na godzinę przy różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem na poziomie 50 Pa), pozwoli poprawić efektywność pracy wszystkich systemów grzewczo-chłodzących i wentylacyjnych z wysokim odzyskiem ciepła.
W ramach aktualnych w Polsce warunków technicznych, zalecana jest szczelność powietrzna na poziomie 1,5 1/h, przy wykorzystaniu w budynku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
Większość inwestorów nie weryfikuje tego parametru. Jaki to ma skutek?
Wielokrotnie spotykaliśmy nowe budynki ze zmierzoną szczelnością powietrzną na uśrednionym poziomie 5 1/h.
Nie ma nic gorszego dla wysokiej efektywności energetycznej jak ogromne ilości powietrza, wnikające przez liczne nieszczelności budynku w sposób całkowicie niekontrolowany, ponieważ należy to powietrze ogrzać lub schłodzić zależnie od pory roku.
Tym samym wszystkie urządzenia grzewczo-chłodzące mają do wykonania większą ilość pracy, a zatem zużywają więcej energii i gwarantują wielokrotnie wyższe koszty eksploatacji. Niezbędne, aby osiągnąć odpowiedni komfort temperaturowy.
Test szczelności budynku (Blower Door Test), zdjęcie – Akademia Zdrowego Budownictwa
Darmowe zyski słoneczne – wykorzystaj każdą kWh, którą możesz pozyskać za darmo!
Kiedy zadbamy o wysoką jakość przegród zewnętrznych, w tym także stolarki okiennej i drzwiowej oraz wysoką szczelność powietrzną budynku, możliwe staje się pozyskanie ogromnej ilości darmowej energii słonecznej.
Na jej ilość i realny wpływ w bilansie energetycznym, będzie miało usytuowanie budynku względem stron świata, jak i dobór odpowiedniej powierzchni tych przeszkleń.
Wykorzystanie ekspozycji południowej umożliwia pozyskanie średnio ok. 25%-35% niezbędnej w budynku w ciągu roku energii grzewczej. Zrealizowaliśmy budynki, w których wysokość darmowych zysków słonecznych pokrywa ponad 60% całkowitego zapotrzebowanie na energię grzewczą! Warto zapamiętać, że o tyle mniej pracy ma do wykonania system grzewczy. Dzięki temu możliwe jest tak niskie zużycie m.in. energii grzewczej.
Instalacja fotowoltaiczna przy budynku pasywnym, zdjęcie i projekt: arch. Kamil Wiśniewski, Akademia Zdrowego Budownictwa
Wewnętrzne zyski ciepła – to co się dzieje w budynku może mieć dla Ciebie znaczenie!
Przy tak dobrze zaizolowanym i szczelnym budynku ogromne znaczenie zaczyna mieć również to, co dzieje się w jego wnętrzu.
Działające urządzenia, ludzie, wysoki odzysk ciepła z centrali wentylacyjnej są nam wstanie wygenerować średnio – kolejne 30% darmowej energii, której nie musi wytwarzać system grzewczy.
Tym prostym sposobem średnio ok. 2/3 energii niezbędnej do ogrzania danego budynku pozyskiwana jest w sposób darmowy i bierny = pasywny. Do niezbędnego komfortu temperaturowego brakuje jeszcze tylko ok. 30%, które musi dostarczyć już znacznie mniejszym nakładem energetycznym wybrany przez Inwestora system grzewczy. Prościej na prawdę się nie da…
Wentylacja mechaniczna w budynku pasywnym – lipiec 2024, zdjęcie: arch. Kamil Wiśniewski, Akademia Zdrowego Budownictwa
Bilans energetyczny domu pasywnego pod Wrocławiem – case study na konkretnym przykładzie!
Dokładnie w taki sposób działa dom pasywny widoczny na poniższym zdjęciu. Jednak w tym konkretnym przypadku, świadomie ilość pozyskiwanej darmowej energii do ogrzewania budynku wynosi aż 86%.
Jest to możliwe przede wszystkim, dzięki znacznie większej powierzchni przeszkleń południowych, co miało m.in. wpływ na wyższe koszty inwestycyjne.
Sam system ogrzewania musi dostarczyć w tym obiekcie jedynie 14% całkowitego rocznego zapotrzebowania na energię grzewczą. To naprawdę niewiele.
Dodatkowo układ grzewczo – chłodzący oparty został na pompie ciepła z pionowymi sondami, przy zachowaniu bardzo wysokiej sprawności COP na poziomie przekraczającym 6,0. Z każdej kWh energii elektrycznej jesteśmy w stanie wyprodukować więcej niż 6 kWh ciepła lub chłodu.
Zdjęcie, projekt, obliczenia: arch. Kamil Wiśniewski, Akademia Zdrowego Budownictwa
Dom pasywny a kryzys energetyczny … już nikt się nie śmieje!
Przez ostatnie dwa i pół roku większość z nas przebyła przyśpieszoną lekcję z rzeczywistości i zrozumiała, jak strategicznie ważna jest niezależność energetyczna – zarówno w ujęciu kraju jak i jednostki.
Może nikt nie zwróciłby obecnie na ten aspekt uwagi, gdyby nie skala oddziaływania kryzysu energetycznego – przyspieszonego przez wydarzenia geopolityczne.
Ceny wszystkich nośników energii wystrzeliły. Jest drogo, będzie jeszcze drożej…
„Oby tylko nadchodząca zima była łaskawa”
– to zdanie da się usłyszeć przed sezonem grzewczym u wielu inwestorów prywatnych i instytucjonalnych! Ale coraz częściej takie samo sformułowanie pada w kontekście lata i ciągle zwiększających się nakładów na chłodzenie naszych budynków!
Szkolenia i konsultacje z budownictwa pasywnego i energooszczędnego
Jesteś profesjonalnie związany(-a) z procesem budowy lub reprezentujesz sektor powiązany? A może planujesz budowę domu dla siebie na sprzedaż lub wynajem?
Wejdź na wyższy poziom wiedzy o budownictwie pasywnym i energooszczędnym!
Jesienią 2024 odbędą się nabory do naszych topowych programów szkoleniowych.
Aby nie przegapić naboru, już dziś zarejestruj się na listę osób oczekujących i zyskaj powiadomienie o starcie zapisów w pierwszej kolejności!
Dom pasywny a niezależność energetyczna – czego nie widać gołym okiem?
Jednostka ma niewielki wpływ na to co dzieje się w energetyce krajowej. Ma jednak ogromne możliwości na przysłowiowym „własnym podwórku”!
Każdemu inwestorowi prywatnemu i instytucjonalnemu zalecam nie czekać i zadbać już dziś o własne bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, a tym samym także finansową…!
Są do tego dostępne narzędzia i niezbędna wiedza.
Jako pierwszy krok wystarczy nam dobrać odpowiedni zespół projektowo-wykonawczy, posiadający zweryfikowaną wiedzę o budynkach pasywnych i wysoce energooszczędnych.
Następnie realizować nowe lub modernizować stare budynki w oparciu o znane od przeszło 30 lat, sprawdzone rozwiązania, które z założenia „traktują” każdą niewykorzystaną kWh w budynku jako najtańszą alternatywę!
Listę certyfikowanych ekspertów budownictwa pasywnego i energooszczędnego znajdziesz – TUTAJ.
Przykładem takiego sposobu myślenia i chęci zbudowania przez Inwestora m.in. niezależności energetycznej jest przedstawiony na zdjęciu poniżej, budynek pasywny dodatnio-energetyczny.
Obecnie jesteśmy w stanie zrealizować takie obiekty, inwestując już średnio 5-10% więcej, niż w przypadku budynków, wznoszonych w sposób „tradycyjny” (- definiowanych na potrzeby tego tekstu jako obiekty spełniające podstawowe wymogi w ramach obowiązujących w Polsce na dzień dzisiejszy warunków technicznych – tj. WT2024)!
Budynek poniżej kosztował wprawdzie ok. 22% więcej, ale przy pełnej świadomości inwestora – z uwagi na wybraną technologię wznoszenia, rozwiązania i podjęte decyzje materiałowe.
Mając jednak pełną wiedzę na temat zależności zachodzących w takich budynkach, można umiejętnie przeprowadzić umiejętnie optymalizację, która umożliwi realizację budynku pasywnego przy niższych dodatkowych kosztach inwestycyjnych we wspomnianym przedziale 5-10%. Wiedza i świadomość inwestora ma kluczowe znaczenie. To on wybiera projektantów, wykonawców do współpracy, podejmuje finalne decyzje i określa budżet.
Dom pasywny – zdjęcie, projekt: arch. Kamil Wiśniewski, Akademia Zdrowego Budownictwa
Do zobaczenia/usłyszenia!
Arch. Kamil Wiśniewski
Inni czytali także:
Budynek pasywny – sposób na rekordowe podwyżki cen energii
Jak jest naprawdę z budownictwem pasywnym
Zobacz również:
Dom pasywny – wnioski po pierwszych miesiącach użytkowania – rozmowa z inwestorem | Podcast odc. 2
Zobacz również: